چرا بچه‌ها به وقت گذرانی در طبیعت نیاز دارند؟ | پزشکی

ناشر : دانلود آهنگ شاد

چرا بچه‌ها به وقت گذرانی در طبیعت نیاز دارند؟ | پزشکی


تحقیقات ، چیزی را که خیلیی از ما به طور شهودی می‌دانیم ثابت کرد : بچه‌هایی که در سال‌های اولیه زندگی‌شان ، زیادتر در طبیعت هستند ، زمانی بزرگ‌تر شوند ، انگیزه زیادتری برای بیرون رفتن دارند و به همین علت به عنوان یک بزرگسال ، از خاصیت ها بیشتری برای تندرستی جسم ، روان و احساسات بهره‌مند می‌شوند . درنتیجه ، واضح است که هر چه زودتر بایست بچه‌ها را به طبیعت عادت دهید !

یادتان باشد : اگر در وقت کودکی‌تان ، برای بودن در طبیعت ، به اندازه به اندازه خوش اقبال نبودید ، برای آغاز بیرون رفتن و لذت بردن از خصوصیات بیشمار طبیعت ، ابدا دیر نیست . و اگر بچه های دارید که چه مناسبتر ! می‌توانید از ویژگی‌های معالجهگر طبیعت ، همراه با خانواده‌تان بهره‌مند شوید !

ریچارد لوو در کتابش به نام ” آخرین بچه در جنگل ” می‌نویسد ، فرهنگ تکنولوژی زده ما ، بودن در طبیعت و زمان گذراندن در بیرون را برای بچه‌ها سخت کرده است ، درنتیجه از خاصیت ها بیشتر آن محرومند . اما ما به‌عنوان پدرومادر می‌توانیم این انتخاب را داشته باشیم و وقت ِ سپری کردن در بیرون از خانه را به‌عنوان یک الویت برای بچه ها‌مان فراهم کنیم . و اما پنج علت قانع کننده که بچه‌ها در سنین پایین به طبیعت احتیاج دارند !

۱. زیاد شدن انعطاف پذیری نسبت به استرس

طبیعت ، اثر استرس زندگی را روی بچه‌ها کم شدن می‌دهد و به آنان یاری می‌کند وقتی‌که احساسات استرس برانگیزشان پرهیز ناپذیر شد ، آن را مدیریت کنند . یادتان باشد بودن در طبیعت به معنای کوهنوردی زیاد مدت در کوهستان نیست ؛ حتی یک چشم‌انداز از طبیعت هم قادراست به کم شدن نگرانی در مردم شدیدا مضطرب یاری کند . هر چه زیادتر دربرابر طبیعت باشیم ، اثرش روی کم شدن و تسکین استرس زیادتر است !

۲. کم شدن ناهنجاری‌های حواس ، افسردگی و نگرانی

تحقیقات نشان داده سپری کردن در طبیعت قادراست به بچه‌های مبتلا به آشفتگی کم توجهی یاری کند و زندگی در کنار فضای سبز سبب کم شدن نگرانی و افسردگی در نوجوانان می‌شود . به جملهی دیگر ، طبیعت بدون شک به ما یاری می‌کند تا با وقت حال هماهنگ شویم و به طور کلی ما را به اندیشیدن عادت می‌دهد ؛ حتی بدون این‌که ناچار باشیم درباره آن فکر کنیم !

۳. تثبیت و پشتیبانی از خلاقیت و عملکرد ادراکی در بچه‌ها

پژوهش‌ها نشان می‌دهد بچه‌ها در کنار طبیعت ، خلاق‌ترند . به‌علاوه ، تحقیقات جدید ، ثابت کرده زمان گذراندن هر روزه در طبیعت ، توانایی بچه ها را برای تمرکز و توجه بالا برده و بنابراین مهارتهای ادراکی و شناختی‌شان را هم تثبیت می‌کند ( نظیر حل مساله ) . استرس و نگرانی کمتر و عملکرد ذهنی مطلوب‌تر ، علت ها مناسبی برای بیرون رفتن های مداوم است !

۴. زیاد شدن فعالیت بدنی و بنابراین آن ، جلوگیری از چاقی

یافته‌ها نشان داده وقتی که بچه‌ها در بیرون از خانه به بازی تخصیص می‌دهند با زیاد شدن فعالیت بدنی رابطه دارد . به طور شهودی قابل درک است ، درست است ؟ در طبیعت بودن یعنی بچه‌ها جلوی کامپیوتر یا تلویزیون قوز نکرده‌اند و در عوض در حال دویدن ، پریدن ، خاک بازی ، بالا رفتن و … هستند . و مناسبترین قسمت قضیه این است که آنان حتی نمی‌دانند که دارند فعالیت بدنی می‌کنند ، یعنی تمرین و ورزش ، خیلی ساده و از طریق عادت ، برای‌شان یک الویت می‌شود ! طبیعت تشویق به اکتشاف ، بازی و جنب وجوش می‌کند .این ویژگی‌های مثبت بایست کلماتی باشند که از آنان برای تعریف ورزش مصرف می‌کنیم .

۵. نهادینه شدن حس احترام و مسئولیت نسبت به زمین و طبیعت

یافته‌ها نشان داده اگر بچه‌ها از همان سنین اولیه ، در ارتباط مداوم با طبیعت باشند ، با عشق و احترام نسبت به طبیعت و پیرامون‌شان بزرگ می‌شوند . بازی دوران کودکی در طبیعت ” وحشی ” ( نظیر : چادر در هوای آزاد ، راه پیمایی و پیاده روی در جنگل ) اثر مثبت روی اعتقادات زیست بومی و همینطور رفتارهای مردم دارد . درنتیجه ، اگر شما پدر و مادر و یا معلم یک بچه هستید ، ایده‌هایی برای شما داریم که تمام از آن بهره می‌برند :

۱ – بچهتان را تشویق به کاشت گیاهان و یا سبزیجات فصلی نمایید . می‌توانید فصل‌ها و ریتم طبیعت را با بچهتان جشن بگیرید .

۲ – اکثر به پیک نیک‌های خانوادگی بروید ، در پارک ، ساحل و جنگل گام بزنید .

۳ – در مورد طبیعت ، پا به پای بچهتان اطلاعت کسب نمایید تا آنان را علاقه‌مند و مایل به بیرون رفتن نمایید . شما هم می‌توانید به دنبال او در طبیعت بروید .

۴ – تمشک و توت بچینید و همراه خانواده در جستجوی میوه‌های وحشی باشید ، نه وسواس به خرج دهید و نه هر چیزپرمخاطرهی را میل کنید .( یک کتاب راهنما همراه داشته باشید .)

۵ – به بچهتان یاری نمایید تا با چیزهایی که در طبیعت نمایان می‌کند خلاقیت نشان دهد ، بیرون رفتن برای نمایانکردن ” چیزهای طبیعی ” قسمت بزرگی از تفریح است ! می‌توانید به او توصیه دهید از طبیعت عکس بگیرد و یا طرحی از آن ساخته و آغاز به درست کردن آلبوم کند .

۶ – همراه خانواده به یک جای هیجان انگیز و طبیعی بروید و چادر بزنید .

البته ، هیچ‌گاه برای بهره بردن از طبیعت دیر نیست . درنتیجه همگی بیرون بروید و خوش بگذرانید !